про нас|RSS
Увійти
Ми у Facebook Ми у Facebook

 

КультОгляд
З днем народження, книго!

Центральна весняна подія культурного життя Дніпропетровщини — вийшла нова книга про славну Петриківку! Ось її вихідні дані: Бєлоусов Є. В. Петриківка — перлина України: ІМА-прес, Дніпропетровськ, 2014.-5000 примірників. 160 сторінок з ілюстраціями.

Новий твір відомого українського письменника цікаво і популярно розповідає про витоки та сьогодення всесвітньо відомого петриківського розпису. Книга розрахована на широке коло читачів.

Вийшла нова книга дніпропетровської письменниці Ольги Кай «Загадать желание»

Світ, сповнений дива, в якому ще живуть русалки, мавки та лісовики, а в небі можна побачити вогняного змія. Світ, в якому дружба перевіряється ревнощами та заздрістю, а скріплюється кров’ю та битвою пліч-о-пліч. Вірність стає найдорожчим скарбом, а любов — неочікуваною нагородою. Цей світ поступово руйнується, переплітаючись з нашим світом, стикаючись із невідомим та байдужим злом. Шириться пустка, виростають чорні скелі замість зниклих міст. Рівновагу порушено, і вже не має значення, хто поклав останній камінець на терези…

Вертеп як засіб проти «святкових буднів»

6 січня на ж/м Ювілейному та 14 січня на Європейському майдані в Дніпропетровську відбулися різдвяні вертепні вистави, організовані співробітниками Інституту суспільних досліджень. У вертепі взяли участь непрофесійні актори — звичайні люди, вбрані в самостійно виготовлені костюми: Діви Марії з немовлям, Янгола, чортів, царя Ірода, Смерті, козаків, Турка, Селянина та ін. Музичну частину святкової вистави підготував дніпропетровський гурт мандрівних дяків «Вертеп».

Міні-виставка художника Івана Труша до Дня Соборності України

До Дня Соборності і Свободи України у Дніпропетровському художньому музеї виставили три картини українського художника-імпресіоніста Івана Труша, який усе своє життя присвятив розвитку українського національного мистецтва.

Архів газети
АФІША ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
ГоловнаДруг читача
      ДРУГ ЧИТАЧА      
З днем народження, книго!

З днем народження, книго!

Центральна весняна подія культурного життя Дніпропетровщини — вийшла нова книга про славну Петриківку! Ось її вихідні дані: Бєлоусов Є. В. Петриківка — перлина України: ІМА-прес, Дніпропетровськ, 2014.-5000 примірників. 160 сторінок з ілюстраціями.

Новий твір відомого українського письменника цікаво і популярно розповідає про витоки та сьогодення всесвітньо відомого петриківського розпису. Книга розрахована на широке коло читачів.

…Про Петриківку говорять багато. Після включення національного розпису до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО з’явилися десятки повідомлень у ЗМІ. І це радує.

Але парадокс полягає в тому, що створити по-справжньому популярну книгу про це унікальне явище у світовій культурі у наших письменників все ніяк не доходили руки.

На це є об’єктивні причини. Одна справа написати газетний матеріал, інша — вдумливу монографію з серйозними спостереженнями і висновками. А це, як ви розумієте, не один рік роботи.

У своїй рецензії на новинку доктор історичних наук, професор Костянтин Богомаз з Дніпродзержинська відзначив:

“Дана робота розрахована на широкий загал, читається легко та залишає після прочитання приємні враження. Автор у цікавій доступній формі висвітлює історію Петриківки. Заслуговує на увагу глибоке вивчення автором історії розвитку та визнання Петриківського розпису, про що свідчать розділи твору про відкривача Петриківського розпису Д. Яворницького, вчителя О. Стативу, який все життя поклав на прославлення Петриківського розпису тощо. В роботі дуже доречно наводяться вірші, уривки з відомих творів українських письменників, народний фольклор у вигляді пісень, прислів’їв і приказок.

Безперечним плюсом є те, що крім історії Петриківського розпису, висвітлено і сучасний його розвиток. Автор, характеризуючи майстрів Петриківського розпису, акцентує увагу не лише на їх художній майстерності і таланті, а й на їх людських якостях, які накладають відбиток на творчість. Це талановиті, щирі, доброзичливі, щедрі люди, про що свідчать багато історій з життя, які описав автор. Більшою частиною ця книга — розмова з петриківцями, художниками, митцями, патріотами свого краю.

Запропонована інформація щодо майстер-класу з петриківського розпису спонукає читача до осмислення можливості особистої участі у спробах намалювати листівку за допомогою пальців, пензля з кошачої шерсті. Одразу хочеться своїми очима побачити як працюють справжні майстри розпису.

На особливу увагу заслуговує перспектива вивчення Петриківського краю. Детально описаний маршрут “Золоте кільце Петриківки” надає змогу туристичним фірмам, ознайомившись з даним виданням, сміливо організовувати екскурсії в ці місця.

 

Яке значення вклав автор у назву? Петриківка — населений пункт, який він назвав «Перлиною України»?

Або — «Петриківка» — унікальне народне мистецтво, яке цілком заслуговує того ж гордого вигуку: «Перлина України»! Напевно, і те, і інше. Без сумніву, книга гарна! Будемо мати на увазі класичний підхід до оцінки. Це, коли в основі критеріїв лежать три складові: якість текстів + ілюстрації + поліграфічні матеріали і виконання. Щоб не бути голослівним, розглянемо їх по черзі.

Якість текстів.

Думається, представляти книгу читачеві, не знайомому зі змістом, справа невдячна. Але обсяг статті, на жаль, не дає такої змоги. Відразу попередимо допитливого читача, що на нього чекає чимало відкриттів. Багатьом відомий історичний факт заснування Петриківки в 1772 році, пов’язаний з ім’ям Петра Калнишевського. А що ми знаємо про кандидата на гетьманську булаву, відомого політика України кінця XVII століття Петрика Іваненка?

Так-так, того самого Петра Івановича Іваненка, чий зимівник на березі Чаплинки став основою майбутнього багатолюдного поселення. Напевно, наведені документи будуть цікаві. Книжникам скажемо: «Зверніть увагу на якість текстів». Легка мова? Так! Ряснота захоплюючих фактів і сюжетів? Так! Скептиків заспокоїмо відразу. За зовнішньою легкістю викладу лежить серйозна праця історика та професійного письменника. Ось ми і підійшли до моменту, коли слід сказати:

— Автора!

Представляємо: Євген Білоусов, екс— дніпропетровець, який сьогодні живе у Феодосії. Професійний письменник. Він — автор 52-х книжок, лауреат Національної премії України імені Лесі Українки, Заслужений діяч мистецтв, переможець і лауреат 26 міжнародних та всеукраїнських книжкових конкурсів, володар ряду літературних премій. Чи багато хто за життя удостоюються честі створення музею свого імені? Автор презентованої книжки удостоєний. У Севастополі з 2005 року працює державний «Музей дитячих книг Євгена Білоусова».

Багато років твори письменника чималими тиражами друкують видавництва України. Не залишилася осторонь дніпропетровська «Дніпрокнига». На полицях дитячих бібліотек області читачів чекають: «Оповідання про маленьку Копійку та велику Гривню» — про історію грошового обігу в Україні. До речі, за цю роботу автор був удостоєний вищої світової нагороди в галузі дитячої літератури — почесного Диплому ради з книжок для дітей IBBY ЮНЕСКО (Базель, Швейцарія, 2002 рік). А ще збірник про історію української державності «Моя держава Україна». І не менш цікаві «Як віра Христова в землю нашу прийшла» і «Славетні імена Придніпров’я».

Але повернімося до книги про Петриківку. Народитися вона мала ще років 10-15 тому. Але…

Матеріали для майбутньої роботи письменник тим часом збирав усі ці роки. Що з того вийшло — судити читачеві.

Ілюстрації.

Вражає їх значна кількість — понад триста! Але будемо виходити з правила: кількість не завжди визначає якість. Знаємо, що читач перш ніж викласти за книгу свої кровні, книгу перегорне. З книгжкою про мистецтво, а саме такою є новинка, має статися саме так. Відкриваємо книжку і з перших сторінок поринаємо в чарівну атмосферу народного мистецтва. Нічого випадкового! Свої кращі роботи для видання надали Народні художники України, Заслужені майстри народної творчості України, наші відомі сучасники.

У створенні колоритного макета книги авторові допоміг і власний досвід. Це — навчання в шкільні роки в студії образотворчого мистецтва Дніпропетровського будинку піонерів. І освоєння петриківського розпису на заняттях під керівництвом члена Національної спілки художників України Тетяни Пати (Скляр). Вам, можливо, траплялися роботи Євгена Білоусова про історію національної вишивки та Героя України «Чарівна голка Віри Роїк». Або ви читали «Оповіді про художника Айвазовського»? Не обійшовся письменник без допомоги співробітників Дніпропетровського Національного історичного музею імені Дмитра Яворницького. Тому у своїй рецензії заступник директора музею з наукової роботи, кандидат історичних наук Валентина Бекетова написала: «Образно описує Білоусов, як використовували місцеві малювальниці природні елементи в своїй творчості для прикраси побуту, створення оберегів свого житла, як десятиліттями формувалися їхні естетичні почуття, смак і художні образи. Представлені ілюстрації, а це — мальовки, вази, тарелі, скрині, станковий живопис, допомагають краще розкрити образи творців прекрасного, майстрів петриківського розпису. Ця книга матиме велике виховне значення для підростаючого покоління. Вона буде цікава читачам різного віку, людям різних професій та способу життя ».

Кілька слів про поліграфічне виконання і матеріали. Книгу з мистецтва неможливо уявити без високоякісної поліграфії. «Петриківка — перлина України» — гідний приклад вмілого поєднання відмінного кольорового друку і грамотно обраних матеріалів, зокрема, якісного щільного імпортного крейдованого паперу. Що стосується друку, то це заслуга нікопольського підприємства «ФЛП Кругляк ». Та що казати, цю новинку й справді приємно тримати в руках. Переконатися в цьому може кожен. Книжка вже надійшла в продаж.

Автор має честь запросити читачів на зустрічі — презентації. Авторучка для автографів вже готова. Добрих слів про нову книгу вийшло чимало. Тепер саме час почитати щось з того, що чекає нас на ошатних сторінках видання.

 

Федю! Не сутулься! Любить Заслужений майстер народної творчості України Наталія Михайлівна Рибак проводити екскурсії. Добре, що є що показати в Центрі народного мистецтва «Петриківка». На першому поверсі — виставкова зала. На другому — майстерні художників.

Того дня група з Запоріжжя трапилася допитлива. А поближче до екскурсовода весь час пробивалася сімейна пара пенсійного віку. Вона — моложава така, підтягнута громадяночка, в штанцях. І він — такий собі сутулуватий, повільний пенсіонер, схильний до повноти. Так от, екскурсовод розповідає:

— Подивіться направо! Подивіться ліворуч! А парочка наша — любо поглянути. І питання ставить. І він її під ручку тримає і від неї — ні на крок.

— А ось зверніть увагу. На представлених роботах яскравою кольоровою плямою виступає зображення півня. Всіма кольорами веселки радує цей символ радості і пробудження. Потім від стендів з роботами відволіклася і давай розповідати про те, як сама зображує цих диво — птахів.

— У мене, — каже, — все півники хлопчиськами бешкетними виходять. Вони — такі непосидючі. Але деякі петриківські майстри зображують серйозних і солідних птахів. Ці знають собі ціну.

Потім, як на першому поверсі екскурсія закінчилася, стали в майстерні підніматися. На майданчику між першим і другим поверхом призупинилися. Парочка наша теж зупинку зробила. Чоловік, вибачте, схильний до повноти, трохи відстав. А вона — нічого. По боках дивиться. А на стіні — велика робота відомої художниці — ветерана Ніни Іванівни Турчин «Півник в квітах». А на ній такий півень завидний! Не дивися, що у віці. Груди — колесом, животик підтягнутий.

Стала Наталія Рибак про особливості цього твору розповідати. Звернула увагу на стрункого гордого півня. А наша екскурсантка — пенсіонерка крок вперед, і на зображення птаха в усі очі. Потім до чоловіка повернулася. З ніг до голови оцінила. І пошепки, щоб ніхто не чув:

— Федю! Не горбся !

«Експедиція XXI» NEWS

Додати відгук:

Ваш відгук: (не більш як 3500 символів. Залишилось: 3500)