про нас|RSS
Увійти
Ми у Facebook Ми у Facebook

 

КультОгляд
З днем народження, книго!

Центральна весняна подія культурного життя Дніпропетровщини — вийшла нова книга про славну Петриківку! Ось її вихідні дані: Бєлоусов Є. В. Петриківка — перлина України: ІМА-прес, Дніпропетровськ, 2014.-5000 примірників. 160 сторінок з ілюстраціями.

Новий твір відомого українського письменника цікаво і популярно розповідає про витоки та сьогодення всесвітньо відомого петриківського розпису. Книга розрахована на широке коло читачів.

Вийшла нова книга дніпропетровської письменниці Ольги Кай «Загадать желание»

Світ, сповнений дива, в якому ще живуть русалки, мавки та лісовики, а в небі можна побачити вогняного змія. Світ, в якому дружба перевіряється ревнощами та заздрістю, а скріплюється кров’ю та битвою пліч-о-пліч. Вірність стає найдорожчим скарбом, а любов — неочікуваною нагородою. Цей світ поступово руйнується, переплітаючись з нашим світом, стикаючись із невідомим та байдужим злом. Шириться пустка, виростають чорні скелі замість зниклих міст. Рівновагу порушено, і вже не має значення, хто поклав останній камінець на терези…

Вертеп як засіб проти «святкових буднів»

6 січня на ж/м Ювілейному та 14 січня на Європейському майдані в Дніпропетровську відбулися різдвяні вертепні вистави, організовані співробітниками Інституту суспільних досліджень. У вертепі взяли участь непрофесійні актори — звичайні люди, вбрані в самостійно виготовлені костюми: Діви Марії з немовлям, Янгола, чортів, царя Ірода, Смерті, козаків, Турка, Селянина та ін. Музичну частину святкової вистави підготував дніпропетровський гурт мандрівних дяків «Вертеп».

Міні-виставка художника Івана Труша до Дня Соборності України

До Дня Соборності і Свободи України у Дніпропетровському художньому музеї виставили три картини українського художника-імпресіоніста Івана Труша, який усе своє життя присвятив розвитку українського національного мистецтва.

Архів газети
АФІША ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
ГоловнаДруг читача
      ДРУГ ЧИТАЧА      
Якою буде бібліотека майбутнього?

Якою буде бібліотека майбутнього?

Автор: Михайло Самойлов.

Прогрес нашого суспільства багато в чому обумовлений отриманням нових знань та передачею їх наступним поколінням. Раніше місцем, де люди зберігали одержані знання, що містилися у мільйонах книг і рукописів, була бібліотека — і тільки. Але з розвитком технологій і винайденням нових способів зберігання і розповсюдження інформації багато що змінилося. Тепер роль бібліотеки може взяти на себе невеликий пристрій, в якому буде стільки ж книжок, скільки зберігається у величезній будівлі. Виникає питання: що буде в майбутньому з бібліотеками?

Про це ми поговорили з директором Дніпродзержинської центральної міської бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка Тетяною Іванівною Герасютою. У 2012 році ця бібліотека стала переможницею конкурсу «Краща бібліотека року», який проходив за ініціативи Української бібліотечної організації. Почнемо нашу бесіду з насущного — спробуємо дізнатися, чи потрібна зараз бібліотека жителям Дніпродзержинська?

— Це питання і просте і складне водночас. З року в рік поступово зменшується кількість користувачів в бібліотеках, зменшується книговидача та відвідування бібліотек і, навпаки, збільшується відвідування сайту і блогу бібліотеки.

Знаєте, люди не ходять до бібліотеки не тому, що не читають. Є вільний, дешевий і зручний доступ до інтернет-ресурсів, електронних книг. Люди перестають ходити до нас через те, що бібліотека не може дати їм того, що вони хочуть: повноцінне комплектування публічних бібліотек відсутнє, періодики замало, бібліотечний фонд та приміщення швидко старіють, місць для комфортної роботи та комп’ютерів не вистачає, не в усіх бібліотеках є доступ до Інтернету, основні бібліотечні процеси не автоматизовані…

Все це робить бібліотеку менш привабливою.

Аби дізнатися, чи потрібна городянам бібліотека, ми провели масштабне маркетингове дослідження «Бібліотека територіальної громади: сьогодення та майбутнє». З його допомогою ми намагалися з’ясувати, чи знають жителі Дніпродзержинська про нашу бібліотеку і про те, які послуги вона надає. І дізнавшись, чи прийдуть вони до нас? І взагалі, чи потрібні бібліотеки в сучасному суспільстві? У дослідженні взяло участь понад 3 000 дніпродзержинців. Людей опитували в бібліотеках, парках, магазинах, по Інтернету. Ми намагалися охопити якомога більшу кількість людей із найрізноманітніших соціальних верств. І з’ясували, що близько 40 % опитаних не належать до тієї категорії, яку прийнято називати «читаючою». Але коли таких людей запитували, чи потрібна бібліотека, вони відповідали, що потрібна, бо їм хочеться, щоб читали їхні діти та онуки. Більшість людей хочуть, щоб роботу із залучення дитини до читання зробив за них хтось інший. Думають, що читати і писати повинен навчити вчитель в школі, а любов до книги має прищепити бібліотекар.

Те, що більшість відповіли «бібліотека потрібна», говорить про те, що наявність бібліотеки в місті для людей — це якийсь маркер стабільності.

— Але бібліотека не просто повинна бути. Туди все ж повинен ходити читач.
 — Сьогодні справити враження на сучасного читача і зробити його відвідування бібліотеки яскравою подією — завдання не з легких. Потрібно вміти показати нестандартні зміст і форму, нове бачення, нову лексику, нові способи комунікації, створити ауру новизни і працювати у випереджаючому режимі.

— Отже, в бібліотеку можна ходити не тільки заради читання книг?
 — Справді, в даний час бібліотеки все більше нагадують дозвільні, комунікативні центри, зони коворкінгу.

Добре, якщо людина може спілкуватися в Інтернеті і не відчувати себе самотньою. Але реального спілкування це не замінить.

Наша бібліотека свідомо рухається до того, щоб стати місцем, де можна поспілкуватися наживо. В даний час у нас збираються різні клуби і маленькі об’єднання. Наприклад, за чашкою чаю друзі можуть зустрітися і поспілкуватися в клубі інтелектуального кіно. Або з’ясувати у нашого магістра агрономії Сергія Кравченка, який веде клуб «Садиба», як врятувати свій сад від шкідників, як його підготувати до весни або до зими. Великою популярністю користуються засідання краєзнавчого товариства «Кам’янське-Дніпродзержинськ», якому цього року виповниться п’ять років.

Крім того, жителі Дніпродзержинська можуть прийти до нас і отримати безкоштовну юридичну консультацію.

Ми також намагаємося залучити людей, що займаються творчістю, і допомогти їм розкритися. У нас розроблена програма з підтримки талановитих молодих людей, які захоплюються різними видами мистецтва. Ось уже більше семи років при бібліотеці працює літературний клуб «Віварт», який веде член Національної спілки письменників України Марія Дружко. Якщо людина пише, ми чекаємо на неї! Нехай приходить! У нас можна не тільки поділитися своїми творчими успіхами, а й отримати консультацію та пораду щодо того, в якому напрямку краще розвиватися далі, а також взяти участь у літературних конкурсах, книжкових акціях, літературних вечорах. Дебютантам з радістю допоможемо організувати презентацію книги.

Якщо людина захоплюється малюванням, то і вона теж може прийти до нас. У нас вона знайде однодумців, а ми допоможемо організувати виставку робіт, які потім будуть представлені на сайті бібліотеки у віртуальній арт-галереї.

Успішно працюють відеолекторії «Світова художня культура», «Про тебе і для тебе: мистецтво бути здоровим», бібліотечний кінотеатр «Слава», відпрацьовується ідея створення при бібліотеці «Екскурсійного бюро» та багато іншого.

— Давайте повернемося до інтернет-технологій і вашої бібліотеки. Що ще може запропонувати бібліотека з того, що пов’язане з цією галуззю?
 — Завдяки участі у різних конкурсних проектах, грантах бібліотека має можливість надавати читачам повноцінні інтернет-послуги: безкоштовний Інтернет, консультації бібліотекаря, навчання, інтернет-навігацію.

Протягом декількох років для літніх людей бібліотекою реалізується програма «Дружній Інтернет для літніх», працює школа комп’ютерної грамотності. Ми вважаємо, що раз ми живемо в перехідний період, коли життя без комп’ютера вже стає вкрай скрутним, потрібно надати підтримку тим, хто ще не пристосувався до нових реалій.

У групі літніх людей найстаршому учаснику було 92 роки. Звичайно, йому було важко освоювати комп’ютер, але він намагався встигати за іншими. Мені здається, що йому як людині, що не втратила інтерес до життя, більше потрібно було спілкування.

До нас щонеділі приходить сім’я, у якої вдома немає комп’ютера, і вони приводять бабусю. По Скайпу вона спілкується з онуками і правнуками, які живуть у Москві. Такі послуги і такі відвідувачі для багатьох українських бібліотек вже стандарт.

У вересні додадуться безкоштовні дистанційні курси англійської мови, фінансова школа для дітей і дорослих.

— Такі методи роботи — це щось нове для працівників бібліотек?
 — Звичайно, нам постійно доводиться вчитися. Бібліотечні працівники відвідують різні семінари, тренінги, школи по всій Україні і за кордоном. Вчаться, як себе правильно презентувати, просувати книгу та читання. Ми самі вчимося і вчимо своїх читачів. Яким чином? Проводимо тренінги, консультації, організовуємо конкурси, рекламні кампанії, культурно-просвітницькі акції.

У бібліотечній лексиці міцно прижився термін «буктрейлер». Буктрейлер — це сучасний спосіб розповісти про книгу. На зміну мало затребуваним книжковим виставкам у бібліотеки приходить новітній спосіб просування книг — відеоанотації книжок. У ролику не більше 3 хвилин, але інформація про книгу подається так, що відразу хочеться взяти і почитати.
Городяни із задоволенням прийняли наші умови гри і охоче брали участь у конкурсах буктрейлерів «Дніпродзержинський буктрейлер», «Книга в кадрі», «Моя любов футбол», які проводяться з метою просування книг за допомогою використання комп’ютерних мультимедійних технологій.

— Представникам багатьох професій зараз часто доводиться «йти в люди». Наприклад, навчальні заклади починають рекламувати себе, доводячи, що вони найкращі. А як справи з подібною діяльністю у сучасного українського бібліотекаря?
 — І ми не виняток. Так, виникла ідея провести цикл акцій на центральній міській площі під загальною назвою «Час читати». Успіх надихнув. Одними з перших ми запросили наших читачів на перфоманс творчої молоді «Бібліотечне безсоння», проїхалися з книжковими акціями «Читай, губерніє», «Бібліотека у форматі 3D: для справи, душі і дозвілля», «Бібліотека об’єднує суспільство», «Бібліотека більше, ніж ти думаєш» містами України (Дніпропетровськ, Луганськ, Київ).

Ми довго шукали родзинку для нинішньої літньої книжкової акції. При обговоренні виникло рішення використовувати головну фішку нашої бібліотеки — затишне і дуже тихе внутрішнє подвір’я у формі кола. Так з’явилася ідея відкриття Книжкового подвір’я з презентацією книжкової літньої колекції, бо почався час відпусток і бібліотека теж змінювала формат своєї роботи.

Творча група бібліотекарів і читачів підготувала для учасників акції тур містичними куточками нашого міста, інсталяції, конкурси, ігри, подарунки, живу музику, живе слово, живу книгу, майстер-класи, книжкову літню колекцію «Сезон 2013», фотоконкурс «Бібліотека у форматі 3D», відкриття Книжкового подвір’я «А у нас на подвір’ї» з поетичною і музичною програмами і навіть кіно просто неба.

Агентство стратегічних ініціатив склало список професій, які можуть зникнути в перспективі найближчого десятиліття. На першому місці в цьому списку — професія бібліотекаря. У нас з вами ще буде час перевірити цей прогноз…

Зараз ми активно намагаємося пристосуватися до нових реалій. Я оптимістка і дуже люблю свою професію, дуже болісно переживаю втрату нею значущості і сподіваюся на повну її модернізацію в майбутньому.

Михайло Самойлов

«Експедиція XXI» № 9 (135) 2013

Додати відгук:

Ваш відгук: (не більш як 3500 символів. Залишилось: 3500)