про нас|RSS
Увійти
Ми у Facebook Ми у Facebook

 

КультОгляд
З днем народження, книго!

Центральна весняна подія культурного життя Дніпропетровщини — вийшла нова книга про славну Петриківку! Ось її вихідні дані: Бєлоусов Є. В. Петриківка — перлина України: ІМА-прес, Дніпропетровськ, 2014.-5000 примірників. 160 сторінок з ілюстраціями.

Новий твір відомого українського письменника цікаво і популярно розповідає про витоки та сьогодення всесвітньо відомого петриківського розпису. Книга розрахована на широке коло читачів.

Вийшла нова книга дніпропетровської письменниці Ольги Кай «Загадать желание»

Світ, сповнений дива, в якому ще живуть русалки, мавки та лісовики, а в небі можна побачити вогняного змія. Світ, в якому дружба перевіряється ревнощами та заздрістю, а скріплюється кров’ю та битвою пліч-о-пліч. Вірність стає найдорожчим скарбом, а любов — неочікуваною нагородою. Цей світ поступово руйнується, переплітаючись з нашим світом, стикаючись із невідомим та байдужим злом. Шириться пустка, виростають чорні скелі замість зниклих міст. Рівновагу порушено, і вже не має значення, хто поклав останній камінець на терези…

Вертеп як засіб проти «святкових буднів»

6 січня на ж/м Ювілейному та 14 січня на Європейському майдані в Дніпропетровську відбулися різдвяні вертепні вистави, організовані співробітниками Інституту суспільних досліджень. У вертепі взяли участь непрофесійні актори — звичайні люди, вбрані в самостійно виготовлені костюми: Діви Марії з немовлям, Янгола, чортів, царя Ірода, Смерті, козаків, Турка, Селянина та ін. Музичну частину святкової вистави підготував дніпропетровський гурт мандрівних дяків «Вертеп».

Міні-виставка художника Івана Труша до Дня Соборності України

До Дня Соборності і Свободи України у Дніпропетровському художньому музеї виставили три картини українського художника-імпресіоніста Івана Труша, який усе своє життя присвятив розвитку українського національного мистецтва.

Архів газети
АФІША ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
Головна ⁄ Terra Сossaсorum ↓
      TERRA СOSSAСORUM      
ХРАМИ ПЕТРА КАЛНИШЕВСЬКОГО

ХРАМИ ПЕТРА КАЛНИШЕВСЬКОГО

Автор: Владислав ГРИБОВСЬКИЙ.

Історичні постаті українського XVIII століття демонструють складне поєднання прагматичності, дріб’язкового гендлярства, переповнену брудом боротьбу за старшинські посади, прибутки та привілеї з високою релігійністю, щедрим меценатством у побудові храмів та оздобленні церков. Світ гріховний, людський, сповнений короткозорого копирсання у здобуванні земних благ, потребував прощі, сакральної пожертви, співставної з гріхами, що тягнуть душу до́лу, та з надією повернути її горі. Прагнення барокової культури врівноважити чуттєві приємності земного життя з екзальтованою молитвою і духовною аскезою знайшло своє відображення в естетичних смаках козацької доби. Місце спокійної гармонії й логічно завершених форм, навіяних впливами Ренесансу, заступила символіка сили, руху, боротьби й багатої пишноти, ніби покликана виправдати людську природу в її найголовніших проявах. Ці естетичні домінанти найповніше відображені в архітектурі, створеній коштом і опікою гетьманів Самойловича, Мазепи, Апостола, полковників Герцика, Міклашевського, Кулябки, Мокієвського та ін. Кошовому отаманові Петру Калнишевському судилося бути останнім потужним козацьким урядовцем, з яким був пов’язаний передсутінковий спалах українського барокового мистецтва та архітектури, що став ніби підсумком естетики козацької доби.

«Експедиція XXI» №5 (107) 2011

      TERRA СOSSAСORUM      
МОГИЛА ІВАНА СІРКА: ПРИТЧА

МОГИЛА ІВАНА СІРКА: ПРИТЧА
ПРО НЕЗДІЙСНЕНИЙ МЕМОРІАЛ

Автор: Владислав ГРИБОВСЬКИЙ:.

Серед старожитностей козацького часу, що знаходяться в Дніпропетровській області, могила кошового отамана Запорозької Січі Івана Дмитровича Сірка посідає чільне місце. Адже в краї, який колись був центром формування запорізького козацтва і місцем розташування п′яти Запорозьких Січей, вона залишається чи не єдиним автентичним пам′ятником тієї епохи, який зберігся до наших днів. Втім, зберігся, зазнавши безжальні удари часу і не менше безжальну зневагу нащадків.

«Експедиція XXI» №9 (76) 2008

      TERRA СOSSAСORUM      

ПРАПОРИ НА БАШТАХ

Даруйте, перекладу цієї статті немає. Російський варіант статті Ви можете переглянути за адресою http://exp21.com.ua/rus/samarika/72-21.htm

«Експедиція XXI» №5 (72) 2008

      TERRA СOSSAСORUM      

ВОЛОДАРІ ДНІПРА ТА ЧОРНОГО МОРЯ

Автор: Владислав ГРИБОВСЬКИЙ:.

У той час коли серед істориків Української РСР писати про морські походи запорозьких козаків вважалося поганим тоном, а початок розвитку «вітчизняного» мореплавання пов′язувалося виключно з діяльністю Петра I, у ситій буржуазній Європі благополучно виходили книги на зразок «Історії піратства». Ось там-то при переліку піратів всіх націй і мастей знайшлося місце і для запорожців. Що ж, європейські мандрівники XVI–XVII століть, як, наприклад, англійський посол у Стамбулі Томас Роу або єзуїт Авріль, дали привід для таких уподібнень. Чванлива Європа добре знає тільки власні вигоди та інтереси, а знанням всього іншого можна сміливо нехтувати. Як британський прем′єр-міністр Ллойд-Джордж, який серйозно говорив про Харьктва як про деякого російського генерала, а виявилось, що це просто українське місто Хбрків.
Отже, в чому ж полягала відмінність Запорозької Січі від піратського острова Тортуга, а гетьмана Петра Сагайдачного – від ватажка алжирських піратів Хайреддіна Барбаросси?

«Експедиція XXI» №4 (71) 2008

      TERRA СOSSAСORUM      

УКРАЇНСЬКИЙ КОНКІСТАДОР
ДМИТРО БАЙДА-ВИШНЕВЕЦЬКИЙ

Автор: Владислав ГРИБОВСЬКИЙ:.

Ця відома кожному школяреві народна дума про славетного козацького ватажка Байду відносить нас до епохи понад 400-річної давності, до самих витоків українського козацтва. Реальний персонаж, відображений у цьому літературному пам′ятнику, – Дмитро Вишневецький займає чільне місце в нашій історії. З його ім′ям деякі історики пов′язують заснування першої Запорозької Січі; сам він, безперечно, зіграв помітну роль у становленні раннього козацтва.

«Експедиція XXI» №3 (70) 2008