про нас|RSS
Увійти
Ми у Facebook Ми у Facebook

 

КультОгляд
З днем народження, книго!

Центральна весняна подія культурного життя Дніпропетровщини — вийшла нова книга про славну Петриківку! Ось її вихідні дані: Бєлоусов Є. В. Петриківка — перлина України: ІМА-прес, Дніпропетровськ, 2014.-5000 примірників. 160 сторінок з ілюстраціями.

Новий твір відомого українського письменника цікаво і популярно розповідає про витоки та сьогодення всесвітньо відомого петриківського розпису. Книга розрахована на широке коло читачів.

Вийшла нова книга дніпропетровської письменниці Ольги Кай «Загадать желание»

Світ, сповнений дива, в якому ще живуть русалки, мавки та лісовики, а в небі можна побачити вогняного змія. Світ, в якому дружба перевіряється ревнощами та заздрістю, а скріплюється кров’ю та битвою пліч-о-пліч. Вірність стає найдорожчим скарбом, а любов — неочікуваною нагородою. Цей світ поступово руйнується, переплітаючись з нашим світом, стикаючись із невідомим та байдужим злом. Шириться пустка, виростають чорні скелі замість зниклих міст. Рівновагу порушено, і вже не має значення, хто поклав останній камінець на терези…

Вертеп як засіб проти «святкових буднів»

6 січня на ж/м Ювілейному та 14 січня на Європейському майдані в Дніпропетровську відбулися різдвяні вертепні вистави, організовані співробітниками Інституту суспільних досліджень. У вертепі взяли участь непрофесійні актори — звичайні люди, вбрані в самостійно виготовлені костюми: Діви Марії з немовлям, Янгола, чортів, царя Ірода, Смерті, козаків, Турка, Селянина та ін. Музичну частину святкової вистави підготував дніпропетровський гурт мандрівних дяків «Вертеп».

Міні-виставка художника Івана Труша до Дня Соборності України

До Дня Соборності і Свободи України у Дніпропетровському художньому музеї виставили три картини українського художника-імпресіоніста Івана Труша, який усе своє життя присвятив розвитку українського національного мистецтва.

Архів газети
АФІША ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
Головна ⁄ Катеринославські історії ↓
      КАТЕРИНОСЛАВСЬКІ ІСТОРІЇ      
ГОЛОВНА ВУЛИЦЯ КАТЕРИНОСЛАВА

ГОЛОВНА ВУЛИЦЯ КАТЕРИНОСЛАВА

Автор: Юрій ЧЕРЕВИК:.

Якось старий учитель архітектури Володимир Васильович Самодрига, прийшовши на урок, сказав: "Сьогодні ми пройдемося найширшим проспектом Європи". Він розповідав нам історію появи головного проспекту нашого міста і його будинків від Привокзальної площі до Жовтневої. Ми нічого не записували й мало чого запам’ятали. Думали, що він розповідає нам повсякденні, всім відомі речі. Тоді нас більше цікавила історія Древнього Риму, Античної Греції, Єгипетських пірамід, порятунок пам’ятників Венеції, які поринають у море, Пізанської вежі, що падає. Своє місто нам здавалося непорушним і знайомим.
Ми тоді навіть і не підозрювали, що багато чого, про що він розповідав, було відомо тільки йому одному, а порятунок пам’ятників світової культури стане й нашою проблемою, тому що торкнеться спасіння архітектурних пам’яток і нашого міста. Тоді нас оточували вікові дерева й такі ж будинки з метровими стінами, а своїм дитячим розумом ми ще не могли припустити, що все це дуже уразливе й може зникнути в лічені дні. Ми тоді ще не знали, що на землі існують люди, що не бачать і не цінять краси. Людина без історичної пам’яті, яка не бачить і не розуміє краси, руйнує її без жалю, не розуміючи того, що вчиняє великий злочин перед майбутніми поколіннями.
І. М. Ланда. Провінційна столиця

«Експедиція XXI» №3 (93) 2010

      КАТЕРИНОСЛАВСЬКІ ІСТОРІЇ      
ГОЛОВНА ФЕМІНІСТКА КАТЕРИНОСЛАВА

ГОЛОВНА ФЕМІНІСТКА КАТЕРИНОСЛАВА

Автор: Микола ЧАБАН:.

Це було у грудні 1899 року. Катеринослав вшановував Олександру Якимівну Риндовську — піонера жіночої освіти в Катеринославі. Привід був вельми вагомим: виповнилося 35 років з початку педагогічної і громадської діяльності цієї жінки, а також її роботи на посту директора першої в місті жіночої гімназії. А їй самій виповнилося 70.

«Експедиція XXI» №12 (90) 2009

      КАТЕРИНОСЛАВСЬКІ ІСТОРІЇ      
БЕЛЬГІЙСЬКА ІСТОРІЯ

БЕЛЬГІЙСЬКА ІСТОРІЯ

Автор: Микола ЧАБАН:.

Варто опуститися на кілька сходинок униз, і гамірна вулиця залишиться позаду, а ви опинитеся у приємному напівмороку ресторану “Стейк сити”, де можна непомітно зануритися в атмосферу старого міста, відчуженості від напруженого ритму сучасності.

«Експедиція XXI» №11 (89) 2009

      КАТЕРИНОСЛАВСЬКІ ІСТОРІЇ      

КАТЕРИНОСЛАВСЬКИЙ ГУБЕРНАТОР —
НАЩАДОК ПРИНЦА ГАМЛЕТА

Автор: Володимир ЄФИМОВ:.

Театр — моя любов. Вже багато років я публікую театральні статті, нариси, відгуки на спектаклі. Здавалося б, життя журналіста спокійно котиться улюбленою колією, — аж раптом дізнаюся, що данський принц Гамлет, славетний шекспірівський герой... — мій родич! Ну, зрозуміло, літературний герой і реальна людина можуть породичатися лише віртуально, але ж у даному випадку спостерігаємо надзвичайний збіг історичних обставин.

«Експедиція XXI»

      КАТЕРИНОСЛАВСЬКІ ІСТОРІЇ      

ГРАД ПЕТРА І МІСТО ПЕТРОВА

Автор: Ігор РОДІОНОВ:.

Архітектора Олега Петрова я дозволю собі назвати дніпропетровським Ле Корбюзьє. Він і справді був на нього схожий, в усякому разі, так він сам вважав. Але більша подібність була не у зовнішніх проявах... Адже великий француз ставив залізобетонні плити на «вертикальні стійки-колони», стандартизував і здешевлював технологію. І Петров освоював типове будівництво, створюючи з панелей свої шедеври. Правда, один це робив заради новаторства, а інший — для дотримання принципів тотальної економії, що панували тоді в СРСР...
Ті, хто добре знав Олега Петрова, називають його людиною талановитою. Знавці і зараз дивуються з архітектурного чуда майже сорокарічної давності — аудиторій у козирку над головним входом у Придніпровську державну академію будівництва і архітектури (ПДАБА). А літній театр на вантах у парку імені Глоби! А Мерефо-Херсонський міст, в післявоєнній реконструкції якого Петров брав безпосередню участь!
Наше місто і сьогодні прикрашають житлові й адміністративні будівлі, побудовані колись у дусі радянського неокласицизму. Вони давно визнані шедеврами вітчизняної архітектури.
Але найголовніше досягнення Олега Борисовича в тому, що саме його зусиллями в 1966 році був створений архітектурний факультет Дніпропетровського інженерно-будівельного інституту (ДІБІ). Школа Петрова і сьогодні відома далеко за межами України.

«Експедиція XXI» №5 (83) 2009

      КАТЕРИНОСЛАВСЬКІ ІСТОРІЇ      

ВИДИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКА «ЕПОХИ НІРІНБЕРГА»

Автор: Ігор РОДІОНОВ:.

Національний Союз архітекторів Дніпропетровської області запропонував заснувати архітектурну премію імені Павла Нірінберга. А лауреати стануть засновниками творчого клубу його імені.
Смерть — подія не для тих, хто пішов. А для тих, хто залишився. Вона примушує задуматися, оцінити і віддати належне. Ким був Павло Рафаїлович Нірінберг? Що зробив? Яку роль зіграв в архітектурному житті міста?
Ті, хто добре його знав, говорять: «Павло Нірінберг — це глиба, велика глиба! І це зрозуміло було навіть при його житті...».
Від себе як автора цих рядків скажу: чим більше дізнавався про нього, тим важче було охопити, осягнути і зрозуміти... Та все ж таки, спробую розповісти про головне...

«Експедиція XXI» №9 (76) 2008

      КАТЕРИНОСЛАВСЬКІ ІСТОРІЇ      

НАБЕРЕЖНА ІМЕНІ…

Автор: Ігор РОДІОНОВ:.

Погодьтеся, не даремно говорять, що люди, які живуть на берегах великих річок, відрізняються широтою поглядів, польотом фантазії, прагненням до грандіозних звершень і, звичайно, кипучою діяльністю. Це повністю відноситься і до нас, дніпропетрівчан. Одним із наших грандіозних звершень стало будівництво набережної Дніпра, а потім реконструкція всього, що з нею пов′язане.
Дніпропетровська набережна унікальна в багатьох відношеннях. Вона найбільша в Україні, і навіть у Європі. При її спорудженні були застосовані технології, що випередили час. Під набережною прокладений колектор, рівного якому немає у вітчизняномукомунальному господарстві. А сама історія цього будівництва обросла такими дивовижнимилегендами, в які сьогодні майже не віриться.
Наприклад, чи знаєте ви, що в 60–70-ті роки минулого сторіччя передбачалося об′єднати три найбільші промислові міста України – Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ і Запоріжжя широкою набережною і пустити по ній міжміський тролейбус? А ще планували побудувати «дніпровську Венецію» – мережа водних каналів на великій річці, і реалізація цього незвичайного проекту вже йшла повним ходом. Утім, романтики тієї пори іноді вміли втілювати мрії в реальність. І обов′язково здійснили б усе задумане, якби не виявилися на розломі соціальних епох.
Але все по порядку…

«Експедиція XXI» №3 (70) 2008