про нас|RSS
Увійти
Ми у Facebook Ми у Facebook

 

КультОгляд
З днем народження, книго!

Центральна весняна подія культурного життя Дніпропетровщини — вийшла нова книга про славну Петриківку! Ось її вихідні дані: Бєлоусов Є. В. Петриківка — перлина України: ІМА-прес, Дніпропетровськ, 2014.-5000 примірників. 160 сторінок з ілюстраціями.

Новий твір відомого українського письменника цікаво і популярно розповідає про витоки та сьогодення всесвітньо відомого петриківського розпису. Книга розрахована на широке коло читачів.

Вийшла нова книга дніпропетровської письменниці Ольги Кай «Загадать желание»

Світ, сповнений дива, в якому ще живуть русалки, мавки та лісовики, а в небі можна побачити вогняного змія. Світ, в якому дружба перевіряється ревнощами та заздрістю, а скріплюється кров’ю та битвою пліч-о-пліч. Вірність стає найдорожчим скарбом, а любов — неочікуваною нагородою. Цей світ поступово руйнується, переплітаючись з нашим світом, стикаючись із невідомим та байдужим злом. Шириться пустка, виростають чорні скелі замість зниклих міст. Рівновагу порушено, і вже не має значення, хто поклав останній камінець на терези…

Вертеп як засіб проти «святкових буднів»

6 січня на ж/м Ювілейному та 14 січня на Європейському майдані в Дніпропетровську відбулися різдвяні вертепні вистави, організовані співробітниками Інституту суспільних досліджень. У вертепі взяли участь непрофесійні актори — звичайні люди, вбрані в самостійно виготовлені костюми: Діви Марії з немовлям, Янгола, чортів, царя Ірода, Смерті, козаків, Турка, Селянина та ін. Музичну частину святкової вистави підготував дніпропетровський гурт мандрівних дяків «Вертеп».

Міні-виставка художника Івана Труша до Дня Соборності України

До Дня Соборності і Свободи України у Дніпропетровському художньому музеї виставили три картини українського художника-імпресіоніста Івана Труша, який усе своє життя присвятив розвитку українського національного мистецтва.

Архів газети
АФІША ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
ГоловнаПодія
      ПОДІЯ      
Від Махна до Бандери

Від Махна до Бандери

Автор: Федір Карпека.

Один товариш днями пояснив мені, чому він не збирається йти на заходи з приводу дня народження Махна: «Ти ж знаєш, він нашого Григор’єва вбив!» Зрозуміло, що це був тільки жарт і отаманський рух, попри іноді вороже ставлення його лідерів один до одного, сприймається українцями як щось цілісне. Водночас, як не дивно, більшість наших співгромадян не бачать внутрішнього зв’язку між селянськими антибільшовицькими повстаннями часів Визвольних змагань, опором колективізації та діяльністю Організації українських націоналістів.

Власне, з концепції взаємозв’язку українського визвольного руху 1920-50-х рр. виходили організатори конкурсу наукових студентських робіт. Конкурс з цієї тематики вже другий рік поспіль проводять Інститут суспільних досліджень (Дніпропетровськ), Центр історії державотворення Києво-Могилянської академії та Центр досліджень визвольного руху (Львів).

Підведення підсумків відбулося в Могилянці. Цього року зросла як кількість робіт (їх надійшло 37), так і їх географія — представлені були Київ і Одеса, Львів і Харків, Житомир і Дніпропетровськ, Франківськ і Вінниця тощо. Проте найголовніше не це. Всі члени журі відзначили, що зріс науковий рівень досліджень, які надійшли на конкурс. Багато було класичних фактографічних робіт — одна з них, Владислава Сапи з Харкова, отримала персональну відзнаку члена журі В. В’ятровича. Водночас, відзначимо вміння студентів оригінально ставити проблему. Така постановка могла бути різною — від спроби подивитися на боротьбу крізь призму певної особистості до залучення мікроісторичних підходів. Саме за мікроісторію отримав відзнаку члена журі І. Патриляка студент з Франківська Василь Бельмега, а киянин Григорій Рій був відзначений В. Панченком за використання математичних методів для створення колективного портрету членів Українського державного правління.

Переможців було троє, і кожен запропонував як вміння проблематизувати, так і працювати з джерелами. Третє місце посів Сергій Гуменний з Тернополя. Він запропонував подивитися на Збруч як певний аналог Берлінської стіни і розглянув тих людей, які ризикували життям, аби вирватися з комуністичного «раю». Володар другої премії, Андрій Сухих з Острога, фокусував свою увагу на маленькій території (Новоград-Волинщина) та кількох літніх місяцях 1941 р., коли ОУН намагалася творити місцеві органи влади. Переможцем став Ігор Бігун з Могилянки. На думку журі, йому вдалося філігранно дослідити зв’язки такої непересічної постаті як Іван Багряний з ОУН. У цій роботі є багато чого, що варто уваги — різні види джерел, залучення контексту та досить вдала спроба побачити мотиви талановитого митця зі Слобожанщини, який протягом війни співпрацював з ОУН, а вже на еміграції пішов власним політичним шляхом.

Насправді, повернуся до того, про що кілька разів говорили члени журі. Вони мали велику проблему з визначенням переможців, оскільки багато робіт були дуже високого рівня. І надзвичайно приємно, що все більше молодих і талановитих дослідників самою своєю діяльністю руйнують стереотипи про український визвольний рух ХХ ст.

Федір Карпека

«Експедиція XXI» № 11 (137) 2013

Додати відгук:

Ваш відгук: (не більш як 3500 символів. Залишилось: 3500)