про нас|RSS
Увійти
Ми у Facebook Ми у Facebook

 

КультОгляд
З днем народження, книго!

Центральна весняна подія культурного життя Дніпропетровщини — вийшла нова книга про славну Петриківку! Ось її вихідні дані: Бєлоусов Є. В. Петриківка — перлина України: ІМА-прес, Дніпропетровськ, 2014.-5000 примірників. 160 сторінок з ілюстраціями.

Новий твір відомого українського письменника цікаво і популярно розповідає про витоки та сьогодення всесвітньо відомого петриківського розпису. Книга розрахована на широке коло читачів.

Вийшла нова книга дніпропетровської письменниці Ольги Кай «Загадать желание»

Світ, сповнений дива, в якому ще живуть русалки, мавки та лісовики, а в небі можна побачити вогняного змія. Світ, в якому дружба перевіряється ревнощами та заздрістю, а скріплюється кров’ю та битвою пліч-о-пліч. Вірність стає найдорожчим скарбом, а любов — неочікуваною нагородою. Цей світ поступово руйнується, переплітаючись з нашим світом, стикаючись із невідомим та байдужим злом. Шириться пустка, виростають чорні скелі замість зниклих міст. Рівновагу порушено, і вже не має значення, хто поклав останній камінець на терези…

Вертеп як засіб проти «святкових буднів»

6 січня на ж/м Ювілейному та 14 січня на Європейському майдані в Дніпропетровську відбулися різдвяні вертепні вистави, організовані співробітниками Інституту суспільних досліджень. У вертепі взяли участь непрофесійні актори — звичайні люди, вбрані в самостійно виготовлені костюми: Діви Марії з немовлям, Янгола, чортів, царя Ірода, Смерті, козаків, Турка, Селянина та ін. Музичну частину святкової вистави підготував дніпропетровський гурт мандрівних дяків «Вертеп».

Міні-виставка художника Івана Труша до Дня Соборності України

До Дня Соборності і Свободи України у Дніпропетровському художньому музеї виставили три картини українського художника-імпресіоніста Івана Труша, який усе своє життя присвятив розвитку українського національного мистецтва.

Архів газети
АФІША ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
ГоловнаЕкологія життя
      ЕКОЛОГІЯ ЖИТТЯ      
Тимофій Шитиков: «Захворювання остеохондроз відсутнє у міжнародній класифікації хвороб»

Тимофій Шитиков: «Захворювання остеохондроз відсутнє у міжнародній класифікації хвороб»

Автор: Наталія Сеген..

Сьогодні все більше говорять про хвороби хребта — несучої частини нашої опорно-рухової системи. У засобах масової інформації повідомляють, що кількість людей з проблемами хребта росте і таку хворобу, як остеохондроз, тепер можна діагностувати як мінімум у 50 % населення земної кулі.

Остеохондроз відносять до хвороб цивілізації, які все більше «завойовують» наші тіла. Але чому наш хребет починає відчувати проблеми? Через що розвивається остеохондроз? І що робити, щоб зберегти опорно-рухову систему в нормі? Про це ми поговорили з Шитиковим Тимофієм Олександровичем, к. м. н., доцентом, завідувачем курсу мануальної терапії Дніпропетровського медичного інституту традиційної і нетрадиційної медицини.

— Останнім часом все більше говорять про проблеми хребта. А остеохондроз взагалі зараховують до хвороб цивілізації. Що Ви на це скажете?
— Це все казки і обман певної категорії осіб, мильна бульбашка, вигадана для досягнення певних меркантильних цілей. Ця тема зараз дуже затребувана в медичному середовищі, тому що на ній хочуть заробити. Хтось хоче продати ліки, корсет або пояс, хтось хоче зробити кар’єру або прооперувати, щоб хворий розщедрився. І для цього в ЗМІ штучно підтримується ідея про те, що у більшості людей хворий хребет, що остеохондроз — це хвороба століття. Хоча насправді таке захворювання, як остеохондроз, відсутнє у міжнародній класифікації хвороб. Тобто в природі його немає, але воно є в головах наших людей, і туди його «підсадили» ще в радянські часи. Радянська медицина довгий час розвивалася ізольовано від світового медичного співтовариства. У ній накопичувалося багато різних вигадок і казок, вона була ідеологізована і політизована. А українська медицина багато в чому перейняла ці звички.

— Що ж таке остеохондроз насправді?
— Це не хвороба, а нормальний процес старіння хребта. Коли ви дивитеся в дзеркало і бачите сиве волосся, ви йдете на операцію? Ковтаєте таблетки? Ні! Проблему хворого хребта не без допомоги ЗМІ роздули самі люди, в тому числі люди в білих халатах. Хтось хотів ухилитися від армії, роботи, а хтось — прославитися або заробити. Якщо це виразити у відсотках, то правди у розмовах про хребет тільки 20 %. Система діагностики проблем хребта в СРСР була дуже примітивна, та й зараз залишилася такою. Ми відстали в цьому питанні від світової медицини. І у нас часто просто немає достовірних методів, щоб спростувати або підтвердити наявність хвороб хребта. Тому ця тема стала розмінною монетою для шарлатанів і хитрунів.

— Існує така точка зору, що багато проблем зі здоров’ям виникають через неполадки в хребті…
— Ця точка зору вигідна лікарям, аптекам, та й хворим часто теж. Хребет — це частина цілого. Його стан багато в чому залежить від загального стану організму. Ну не може бути здоровим хребет при хворих нирках або легенях. Звичайно, якісь проблеми хребта теж можуть впливати на роботу інших органів, але казки про хвороби хребта сильно перебільшені, і до них треба ставитися філософськи.

— Але якщо людина відчуває болі в спині або дискомфорт в районі хребта, що насправді тоді її турбує?
— У 90 % випадків причина таких відчуттів не хребет. У чому причина болю насправді — треба розбиратися. У нас же в силу ситуації та дефіциту діагностичних засобів часто все звалюють на хребет і прописують таблетку № 1, таблетку № 2, укол № 3.

— Однією з причин проблем з хребтом часто називають прямоходіння. Людина випросталася і почала ходити на двох ногах, і це створює зайвий тиск на хребет…
— За цією логікою виходить, що в усьому винна сила тяжіння. Але людина сформувалася як біологічний вид під впливом тяжіння, вона без нього жити не може. І хребет пристосований до таких умов і повинен нормально переносити прямоходіння. Він спочатку запрограмований чинити опір силі гравітації.

Є таке захворювання — сколіоз — викривлення хребта. Воно часто зустрічається у дельфінів, які живуть у дельфінаріях. Здавалося б, звідки у них ця хвороба? Адже вони достатньо рухаються, все своє життя плавають. Сколіоз у дельфінів, які живуть в штучних умовах, виникає з кількох причин. По-перше, тому що в басейні брудна вода, її рідко міняють. Другий фактор сколіозу у дельфінів — стреси. Ви були коли-небудь на виставі у дельфінарії? Величезна кількість людей, спалахи фотокамер, музика — для тварин це стрес. Від стресу у них змінюється м’язовий тонус і починаються проблеми з хребтом. Але про хребти дельфінів говорити не прийнято, тому що це невигідно. Ніхто не заплатить. А ось про остеохондроз у людей дуже вигідно говорити. Так от, сколіози і остеохондрози у людей з’являються через комплекс причин, серед яких і харчування, і несприятлива екологія, і стреси, і малорухливий спосіб життя.

Проблема хребта — це ще й проблема недосипання. Якщо нервова система не відпочила, якщо людина виснажена, засмикана, то навіть стілець або взуття може стати джерелом болю і дискомфорту.

— У людини з’явилися якісь неприємні відчуття в області спини. Що робити?
— 80 % будь-яких проблем середньостатистичної людини вирішуються просто: сонце, повітря і вода. Більшість наших проблем зі здоров’ям не потребують медикаментозного лікування, і проблеми хребта не виняток. Фізкультура, хороша їжа, міцний сон та улюблена робота можуть вилікувати більшість хвороб. І тільки 20 % проблем потребує проведення медичних заходів. Але якщо кожен буде вирішувати всі питання самостійно, то багатомільйонній армії медпрацівників буде нічим зайнятися. Якщо всі почнуть займатися спортом, бігати вранці і купатися в крижаній воді, то ходити в ці медичні центри буде нікому. І аптеки, яких у нас дуже багато, почнуть закриватися, але ж зараз це дуже прибутковий бізнес. В усуненні неприємних відчуттів може допомогти досвід народної медицини. Ось наша кафедра називається традиційної, тобто народної, медицини. Що традиційна медицина означає народна, вирішила Всесвітня організація охорони здоров’я, є спеціальні директивні документи ВООЗ на цю тему. Але оскільки в Радянському Союзі народ був не в пошані, у нас народні методи не любили і продовжують недолюблювати.

— Зараз дуже багато людей просиджують цілий робочий день, ведуть сидячий спосіб життя…
— І це дуже погано.

— Вчені зробили висновок, що якщо людина сидить цілий робочий день, то відвідування спортзалу після роботи або прогулянка перед сном вже не зможуть компенсувати завданий тривалим сидінням негативний ефект. Що ж робити армії сидячих працівників?
— Сидіти не 8, а 6 годин на день, тобто кожні 30 хвилин робити перерву і по 10 хвилин ходити. Можна гуляти по офісу, з поверху на поверх, папірці перекладати — неважливо. Треба постійно вигадувати привід, щоб встати і порухатися. А в ідеалі, звичайно, потрібно, щоб в офісі був фітнес-зал і басейн, як в усіх нормальних фірмах за кордоном. Але у нас практично немає таких офісів, у нас вважається, що треба вичавити з підлеглих всі соки.

— У США і Європі зараз йде активна пропаганда здорового способу життя. Це якраз і є спосіб боротьби з «хворобами цивілізації»?
— Так, це зовсім інший підхід до здоров’я. У розвинених країнах багато проблем зі здоров’ям вже вирішується не через аптеки та лікарні, бо навіть якщо вони будуть суперсучасними, напханими новітньою апаратурою — все одно з їх допомогою неможливо вирішити наші проблеми. І весь світ це давно зрозумів. Проблеми зі здоров’ям вирішуються через фітнес-клуби, програми харчування і загартовування. Потрібно рекламувати і піарити не ліки та хвороби, а здоровий спосіб життя і методи простого доступного ефективного лікування.

— Розкажіть про найпростіші способи підтримання здоров’я хребта.
— Поплавати, сходити на масаж, зайнятися фізкультурою. Треба сходити до фахівця. В останні роки з’явилися фітнес-центри, де є хороші грамотні лікарі, які спеціалізуються на методах природного оздоровлення. Методи такого традиційного природного оздоровлення теж не ідеальні, але кращі, ніж те, що пропонується натомість. Вони дешевші і менш небезпечні. Інша справа, що певні фінансові витрати в цьому випадку теж будуть.

— Фактор ліні людської теж грає роль при появі хвороб хребта?
— Так, і не останню роль. Не хочеться робити зарядку, не хочеться більше рухатися, вчасно лягати спати і правильно харчуватися. Про лінь, напевно, краще розкажуть психологи, але це дійсно один з головних чинників виникнення дискомфорту в районі хребта. Самі хворі часто зовсім не проти того, щоб вирішувати проблеми за допомогою таблеток, і не хочуть вести здоровий спосіб життя. Але треба пам’ятати, що якщо ви не будете за собою стежити, то аптека вам теж не допоможе. Треба змінювати себе і навколишнє середовище, і тоді ви зможете відчути себе здоровим.

Наталія Сеген

«Експедиція XXI» № 10 (136) 2013

Додати відгук:

Ваш відгук: (не більш як 3500 символів. Залишилось: 3500)